Jag blir en bubbla (som blir ett monster som blir ett barn)

av Malin Axelsson

En lekshow om att förvandlas – där publiken själva förvandlas.

Den här pjäsen handlar om någon som blir en bubbla som blir ett monster som blir en bebis som blir en skådespelare som blir en doktor som blir en gorilla som blir en brud som blir en gubbe som blir en höna som blir en cowboy som blir en doktor som blir en flicka som blir en gorilla som blir en –

 ”Vad ska du bli när du blir stor?” frågar vuxna sina barn. Hur blir vi egentligen som vi blir? Är det jag eller mina föräldrar eller någon annan som bestämmer? Vad gör jag om jag vill bli mer som en tiger än en tjej? Eller just idag känner mig mer som en tjej än en kille? I den här pjäsen möter vi en person som inte kan bestämma sig för vad den ska bli. Det handlar om att födas, bli till och förvandlas. 

Jag blir en bubbla (som blir ett monster som blir ett barn) är en språkmusikalisk föreställning om existensens mest grundläggande frågor. I föreställningen får publiken genom teaterns kostymer och masker själva leka olika roller. Vilken roll spelar jag i livet? Vem eller vad kan jag kanske bli?

 

Premiär på Vinden på Östgötateatern i Norrköping den 2 september
Spelas på Vinden i på Östgötateatern i Norrköping: 2 september – 7 oktober
Spelas på ung scen/öst i Linköping: 17 oktober – 9 december

 
Spelas för lågstadiet
 

Föreställningen är ca 1 timme lång

Jag blir en bubbla (som blir ett monster som blir ett barn)

Av Malin Axelsson

Med Astrid Kakuli

Regissör Ragna Weisteen
Scenograf och kostymtecknare Helga Bumsch
Kompositör Kalle Bäccman
Ljusdesigner och teknisk samordnare Patric Eriksson
Maskör Sissa Persson Maresch
Tekniker Lukas Andersson
Projektioner Magnus Hedberg
Grafisk form Mattias Broberg
Fotograf Markus Gårder
Publik- och bokningsansvarig Viktor Löfgren
Produktionsassistent Jenny Sandström
Producent Thora L Norgård   
Dela/Tipsa

Verktygslådor

Verktygslådor

ung scen/östs verktygslådor är en resursbank för publik, lärare och konstnärer. Här öppnar vi upp för nyfikna och samlar länkar och metoder som kan inspirera och ge impulser att tänka vidare.

Gå vidare till verktygslådorna

Prenumerera på ung scen/kompis